Metacogniția, cea mai înaltă formă de inteligență!
"Metacognitia, adica abilitatea de a gandi despre propriul tau mod de a gandi, este considerata cea mai inalta forma de inteligenta"
Exista oameni care acumuleaza informatii toata viata, citesc sute de carti, invata limbi straine, memoreaza teorii si formule, dar continua sa ramana prizonierii propriilor ganduri. Cunosc lumea din afara, insa nu isi cunosc propria minte. Altii poate au citit mai putin, dar intr-o zi se opresc si isi pun o intrebare aparent simpla: De ce gandesc asa? Din acel moment incepe una dintre cele mai mari calatorii pe care o poate face un om.
Metacognitia nu inseamna doar sa gandesti. Inseamna sa privesti gandul asa cum ai privi un nor care trece pe cer. Nu te identifici cu el, nu il respingi, ci il observi. Devii martorul propriei minti.
Imagineaza-ti un om care se infurie. Pentru majoritatea oamenilor, furia devine identitatea lor pentru cateva minute. Ei spun: „Sunt furios.” Omul metacognitiv spune altceva: „Observ ca in mine a aparut furia. De unde vine? Ce incearca ea sa-mi arate?” Din acel moment nu mai este sclavul emotiei, ci cercetatorul ei.
La fel se intampla cu frica. Daca cineva iti spune ca nu esti suficient de bun, primul impuls poate fi sa te aperi sau sa il ataci. Dar metacognitia iti sopteste o intrebare diferita: De ce cuvintele lui au avut putere asupra mea? Ce parte din mine a reactionat? Este aceasta reactie construita pe experientele trecutului sau pe realitatea prezentului?
In acel moment incepi sa intelegi ca multe dintre gandurile tale nu iti apartin cu adevarat. Unele sunt mostenite de la parinti, altele de la profesori, de la religie, de la societate sau din experientele dureroase ale copilariei. Ai trait ani intregi considerandu-le adevaruri absolute, fara sa le cercetezi.
Un copil care a fost criticat permanent poate ajunge adult convins ca nu valoreaza nimic. De fiecare data cand esueaza, vocea din mintea lui ii spune: „Vezi? Nu esti bun.” Omul obisnuit crede acea voce. Omul care practica metacognitia se opreste si intreaba: „Cine vorbeste acum? Eu sau amintirea unei persoane din trecut?” Intr-o singura intrebare se poate ascunde inceputul vindecarii.
Misticii tuturor vremurilor au inteles acest lucru fara sa foloseasca termenul modern de metacognitie. Ei vorbeau despre martorul interior, despre observator, despre ochiul care priveste chiar si atunci cand mintea tace. Meditatia nu are ca scop oprirea gandurilor, ci descoperirea celui care observa gandurile. Cand ramai cateva clipe in tacere, incepi sa vezi ca exista doua niveluri ale existentei: gandul si cel care il observa. Intre ele se naste libertatea.
" -Exista un moment in viata in care omul nu mai priveste trecutul doar ca pe o colectie de amintiri, ci ca pe o fereastra catre propriul mod de a gandi. Isi aminteste copilul care a fost, greutatile pe care le-a purtat, cuvintele care l-au ranit si lipsa gesturilor simple de care avea nevoie. Diferenta este ca, de aceasta data, nu mai cauta vinovati si nici dreptate. Se observa pe sine observand trecutul.
Aici incepe metacognitia. Omul intelege ca amintirea nu este acelasi lucru cu conflictul. Conflictul continua sa te conduca fara sa-ti dai seama. Amintirea, atunci cand este privita constient, devine un profesor. Nu mai intrebi: „De ce mi s-a intamplat asta?”, ci: „Cum a modelat aceasta experienta felul in care gandesc astazi?”
In clipa aceea, copilul din trecut nu mai cere explicatii. Are nevoie doar sa fie vazut. Iar adultul descopera ca cea mai profunda forma de vindecare nu este schimbarea trecutului, ci schimbarea felului in care il priveste. Metacognitia transforma durerea in intelegere, reactia in observare si destinul aparent intr-o alegere constienta. Din acel moment, omul nu mai este prizonierul propriei povesti, ci martorul ei.....Acest text a luat nastere din discutia pe care am avut-o in urma cu doua zile cu cel care imi tine rama unei oglinzi."
De aceea, omul care isi cunoaste propria minte este mai greu de manipulat. Reclamele, propaganda, frica colectiva sau dorinta de a apartine unui grup isi pierd puterea atunci cand fiecare idee este analizata inainte de a fi acceptata. El nu intreaba doar daca o informatie este adevarata. Intreaba si de ce simte nevoia sa o creada.
Metacognitia transforma intreaga viata intr-o scoala. Un esec nu mai este doar un esec, ci o ocazie de a observa cum reactionezi. O cearta nu mai este doar un conflict, ci o fereastra prin care poti vedea propriile orgolii. O reusita nu mai hraneste doar mandria, ci ridica o alta intrebare: ce am facut bine si ce pot intelege din aceasta experienta?
Cel care isi observa permanent propria gandire incepe sa descopere un lucru uimitor: nu lumea exterioara ii modeleaza complet destinul, ci felul in care interpreteaza lumea. Doi oameni pot trai acelasi eveniment. Unul vede doar nedreptatea, celalalt vede o lectie. Evenimentul este identic, dar constiinta care il priveste este diferita.
Poate cea mai mare iluzie a omului este convingerea ca isi cunoaste propria minte. In realitate, cei mai multi isi cunosc doar gandurile, nu si mecanismul care le produce. A privi acest mecanism fara frica, fara justificari si fara a fugi de adevar inseamna inceputul unei transformari reale.
Cea mai inalta forma de inteligenta nu este aceea care raspunde cel mai repede la intrebari, ci aceea care are curajul sa puna sub semnul intrebarii chiar modul in care raspunde. Din acel moment, omul nu mai traieste doar in lume. El incepe sa se descopere pe sine, iar aceasta descoperire poate deveni cea mai mare initiere pe care o poate trai o fiinta umana.
Comentarii
Trimiteți un comentariu